ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

محاسبه بانک خازنی

دسته‌بندی نشده admin 04 مارس 2021

آشنایی با بانک های خازنی

در شبکه های جریان متناوب توان ظاهری که از مولدها دریافت می شود به دو بخش توان اکتیو و راکتیو تقسیم می شود . نحوه این تقسیم به شرایط مدار بستگی دارد به این معنی که هر قدر ضریب توان CosΦ به يك نزدیکتر باشد سهم توان مفید بیشتراست . سهم عمده مصارف شبکه ها را مصرف کننده های (اهمی – سلفی ) دریافت می کنند . مانند الکتروموتورها – ترانسفورماتورهای توزیع – چوکها و …. که درآنها سیم پیچ یا سلف نقش اصلی را ایفا می کند . در سیمپیچها به علت خاصیت ذخیره سازی انرژی الکتریکی بصورت میدان مغناطیسی توان همواره بین شبکه و سلف رد و بدل می شود . سلف در یک چهارم زمان تناوب توان دریافت می کند و در یک چهارم بعدی زمان ، توان را به شبکه پس می دهد .

اضافه شدن جریان مولد نیاز به مولدهایی با توانهای بیشتر را افزایش می دهد. چون جریان شبکه زیاد می شود به سیمها و کابلهایی با سطح مقطع بالاتر برای کاهش افت ولتاژ نیاز است که این موضوع هزینه اولیه شبکه را افزایش می دهد . اتلاف توان در شبکه های توزیع بصورت حرارت روی می دهد در نتیجه هر کاری کنید نمی توانید از این اتلاف جلوگیری کنید . نتیجه این اتلاف توان ،کاهش ولتاژ مصرف کننده می باشد که این موضع راندمان مصرف کننده را پایین می آورد .

به طور کلی افزایش بارهای سلفی بدون جبرانسازی، شبکه کلی توزیع را به سمت فروپاشی جزئی و در نهایت خطرات جدیتر سوق می دهد. به بیانی دیگر  بهتر است در کنار مصرف کنندگان توان راکتیو در صنعت، تولید کنندگان توان راکتیو نیز قرار داده شود.

خازن  در شبکه های صنعتی

توان هم در خازنها بصورت توان راکتیو است درست مانند سلفها در یک چهارم پریود موج متناوب ،توان دریافت می کنند و در یک چهارم بعدی توان را تحویل می دهند پس خازنها هم مانند سلفها باعث افرایش توان راکیتو ( غیر مفید )  شبکه می شوند. پس توانهای غیر مفید این دو فقط یکبار از شبکه دریافت می شود و در زمانهای بعد بین آنها تبادل می شود بدون اینکه مولد این توان را تحمل کند . پس مصرف کننده های اهمی سلفی توان راکتیو خود را دریافت می کنند و مولد و شبکه توزیع آنرا تولید و پخش نمی کنند زیرا این کار را خازن انجام می دهد . این خازنها از حالا به بعد ، خازنهای اصلاح ضریب توان نام می گیرند و وظیفه آنها تامین توان راکتیو مورد نیاز مصرف کننده های اهمی سلفی است .

اتصال خازن به شبکه

خازنهای اصلاح ضریب توان باید در شبکه بصورت موازی قرار گیرند . برای اینکار در شبکه های تکفاز باید به فاز و نول وصل شوند و در شبکه های سه فاز پس از اتصال بصورت ستاره یا مثلث آنگاه به سه فاز متصل می شوند . این خازنها باید از انواعی انتخاب شوند که بتوانند دایمی در مدار قرار گیرند پس باید بتوانند ولتاژ شبکه را تحمل کنند در محاسبه خازن از انواعی استفاده می شود که ولتاژ مجاز آنها ۱۵% بیشتر از ولتاژ شبکه باشد

محاسبه خازن

نقش خازن در شبکه کاهش توان راکتیو مصرف کنند های اهمی – سلفی از دید مولدها است . با این اتفاق ضریب توان مفید به یک نزدیک می شود . پس با کنترل ضریب توان امکان کنترل توان راکتیو وجود دارد . این کار بکمک یک کسینوس فی متر صورت می گیرد . یعنی بکمک کسینوس فی متر می توان دریافت که ضریب توان و در نتیجه توان راکتیو در چه وضعیتی قرار دارد .

خازن مذکور باید برابر نیاز شبکه باشد در غیر اینصورت خود توان راکتیو از مولد دریافت می کند و همچنین سبب افزایش ولتاژ آن می شود . پس باید خازن مطابق نیاز شبکه محاسبه شود .
مقدار خازن به مقدار توان راکتیو مدار بستگی دارد . هر قدر این توان قبل از خازن گذاری بیشتر باشد ، اندازه خازن نیز بزرگتر خواهد بود .

تعیین فیوز مناسب برای یک خط با خازن سه فاز :

جهت تعیین ریت فیوز برای یک خط سه فاز خازنی، میزان جریان نامی خازن مورد نظر را داشته باشید. بهترین ضریب عدد ۱٫۶۵ – ۲  می باشد.

مثلا اگر خازن سه فاز جریان نامی ۲۵A داشته باشد:

۲۵A *1.65=41.25A

۲۵A*2=50A

فیوز انتخابی بین ۴۵  تا ۵۰  آمپر باید انتخاب شود.

 

برای تعیین میزان توان بانک خازنی در یک تابلو فرمان الکتروموتور باید موارد زیر را انجام دهید:

  1. توان اکتیو مجموعه مورد نظر که قرار است برای آن بانک خازنی محاسبه کنید را داشته باشید. (مثلا یک مجموعه ۲۰۰kw )
  2. ضریب توان شبکه مورد بحث را داشته باشید. ( مثلا ۰٫۶ )
  3. از جداول استاندارد ضریب فاکتور f معادل ضریب توان فعلی و ضریب توان ایده ال خود را پیدا کنید. ( مثلا ضریب معادل برای تغییر ضریب توان از ۰٫۶ به مقدار دلخواه ۰٫۹۵ در جدول استاندارد عدد % ۱۰۴ است. )
  4. کافیست این اعداد را ضرب کنید و مقدار kvar بانک خازنی را بدست آورید.

Kvar=kw*f

۲۰۸kvar=200kw * 1.04

 

Source: WWW. EP.MERSEN.COM

 

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader